Dau din casă 😄

Montaje si scheme folosind tuburi electronice

Moderatori: carageae, VIOTUBEAMP

VIOTUBEAMP
Mods
Mods
Has thanked: 3 times
Been thanked: 135 times

Dau din casă 😄

Mesaj de VIOTUBEAMP »

Shalom
Acum câțiva ani am mai spus ce spun acum , pe un forum unde se discută mai mult geopolitică sau despre accidente auto , in general se bat câmpii la greu pe acolo

Despre ce este vorba , cei care ați mai lipit ceva piese prin amplificatoare cu tuburi și bineînțeles că ați văzut și schemele ați observat că reacția negativă este cuplată doar pe înfășurarea de 4 sau 8 ohmi , asta se practică de cam toate firmele care fabrică amplificatoare cu tuburi , cu ani în urmă am făcut diferite teste și am ajuns la concluzia că cel mai kosher este să pui reacția negativă în funcție de ce impedanța au incintele , ai cu impedanța nominală de 4 ohmi .....o pui pe ieșirea de 4 ohmi și așa faci reglajele .
Fiind producător de amplificatoare cu tuburi :D , am ajuns la aproape 200 buc , întotdeauna îl întreb pe cel care îmi bagă 💰 în buzunar ce impedanța au incintele , marcă, model , pentru că mai sunt și alte finețuri pe care o să le spun înainte de a ajunge unde nu este intristare și durere , anumitor "intimi" le-am spus .
Pun mai jos schema unui amp conceput cu cap , mă refer strict la comutările reacției negative .
La aceste Radford nu îmi place că au folosit 6U8 in defazorul LTP , am depanat un STA35 , probabil că au avut multe 6U8 pe stoc și au zis să le folosească, nu este treabă să folosești o pentodă și o triodă in acel defazor , poți să îl _ți cum vrei dar nu ajungi la THD sub 2,5% măsurat de mine , de ce ? Poate unii vă prindeți, LTP asigură THD mic doar cu două triode din același tub .

Allahu Akbar!

PS
Și Revox S52 are valori diferite ale componentelor din reacția negativă, în funcție de impedanța incintelor , pentru că......este Revox și că Studer a fost cam nebun și s-a gândit la toate amănuntelor , ca fapt divers .....am căutat de n ori dar nu am găsit măcar o poză cu Revox S52.
Fişiere ataşate
ma-sta15.gif
ma-sta15.gif (87.73 KiB) Vizualizat de 122 ori
ma-sta15.gif
ma-sta15.gif (87.73 KiB) Vizualizat de 122 ori
These users thanked the author VIOTUBEAMP for the post:
addybiru (Mar Mar 26, 2024 7:10 pm)
Rating: 16.67%
addybiru
Mods
Mods
Has thanked: 371 times
Been thanked: 155 times

Re: Dau din casă 😄

Mesaj de addybiru »

Treaba cu valorile diferite ale pieselor din reactia negativa am intalnit-o si la Mullard 5-20; acolo erau trecute intr-un tabel dar cred ca e mai practica varianta cu comutator.
Forum Hobby-Electronics
hpavictor
Users
Users
Has thanked: 334 times
Been thanked: 348 times

Mesaj de hpavictor »

Constructiv , nu poate fi prea diferit de S59 , doar ca S59 ofera o putere mai mare .
Evident , si pe schema S59 valorile retelei din reactia negativa globala sunt personalizate !
Uite cum arata S59 :

Fişiere ataşate
revox_s-59-e_2xel34_hifi_amplifier_1954_sch.pdf
(275.91 KiB) Descărcat de 8 ori
revox_s-59-e_2xel34_hifi_amplifier_1954_sch.pdf
(275.91 KiB) Descărcat de 8 ori
Diferența dintre geniu și prostie este că geniul are limitele sale.
Iosif Vissarionovici Stalin a spus : „Orice greșeală are un nume și un prenume”
Nu te certa niciodată cu un prost. S-ar putea cei din jur să nu vadă diferența...

Audiosaurus Rex
VIOTUBEAMP
Mods
Mods
Has thanked: 3 times
Been thanked: 135 times

Mesaj de VIOTUBEAMP »

addybiru scrie: Mar Mar 26, 2024 7:12 pm Treaba cu valorile diferite ale pieselor din reactia negativa am intalnit-o si la Mullard 5-20; acolo erau trecute intr-un tabel dar cred ca e mai practica varianta cu comutator.
Aprob pozitiv
MrAMP
Users
Users
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Mesaj de MrAMP »

Eu folosesc potentiometre intr-un loc semiaccesibil.....poti regla valoarea optima in orice caz, sau in caz de nevoie facut un usor " balans "....
poz 11 in poza... capacul de jos are degajare in zona pt un acces usor....
Imagine

Înapoi la “Vintage”